1. Luksfery – pomysł na nowoczesne wnętrze

Nowoczesne luksfery mają wysoki współczynnik przepuszczalności światła. W przypadku pustaków szklanych transparentnych wynosi on aż 80%. Luksfery mogą więc z powodzeniem zastąpić okno albo duże przeszklenie. Ścianki z luksferów zewnętrznych stanowią skuteczną zaporę dla złodziei. Pustaki są odlewane z grubego szkła, które trudno rozbić lub uszkodzić, a sama konstrukcja – wzmocniona prętami zbrojeniowymi – odznacza się doskonałą trwałością. Luksferom nie zagrażają również skrajnie niskie temperatury, woda ani wilgoć. Dzięki temu mogą być używane w łazienkach, kuchniach oraz innych pomieszczeniach, w których panują niesprzyjające warunki. Z myślą o budynkach użyteczności publicznej i budynkach przemysłowych powstają luksfery ognioodporne. Wzniesione z nich przegrody są grubsze od standardowych ścianek i stawiają opór płomieniom przez 60 lub 90 minut (w zależności od klasy ogniowej).

2. Jak dopasować luksfery do wnętrza

Poza oczywistym praktycznym zastosowaniem luksfery mają duży potencjał dekoracyjny. Odpowiednio wkomponowane we wnętrze mogą stać się oryginalną i wbrew pozorom bardzo nowoczesną ozdobą. Wystarczy pobawić się kolorami i strukturą, wykorzystać właściwości luksferów, odpowiednio taką ścianę oświetlić (na rynku są dostępne luksfery wyposażone w diody). Warto jednak pamiętać, że taka dekoracja pasuje do wnętrz nowoczesnych i prostych, ewentualnie do bardzo odważnych i wymykających się wszelkim klasyfikacjom wnętrz eklektycznych.

3. Luksfery w kuchni i łazience

Bardzo popularne stało się wykorzystanie luksferów w mieszkaniu oraz w domu. Pustaki są używane przede wszystkim do budowy ścianek działowych, przegród i przepierzeń. Pozwalają dyskretnie podzielić przestrzeń mieszkalną, zapewniając domownikom odrobinę prywatności oraz dostatek naturalnego światła. Projektanci chętnie stosują luksfery w kuchni, aby oddzielić strefę kuchenną od strefy dziennej. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach (np. kawalerkach), w których brakuje miejsca na masywne ściany z płyt kartonowo-gipsowych. Pustaki znajdują również inne zastosowania – mogą ozdobić przestrzeń między blatem a szafkami lub podstawę wyspy kuchennej. Sporo osób decyduje się na wykorzystanie luksferów w łazience. Ścianki ze szklanych pustaków pozwalają odgrodzić strefę w.c. od kąpielowej albo wydzielić praktyczną przestrzeń do przechowywania. Niekiedy zastępują nowoczesne kabiny prysznicowe typu walk-in. Obudowany luksferami prysznic wygląda efektownie, jest praktyczny i łatwy do utrzymania w czystości. Pamiętajmy jednak, że tylko niektóre rodzaje pustaków zdadzą egzamin w łazience. Należy wybrać takie, które są przezroczyste lub barwione w masie i mają idealnie gładkie wykończenie. Pustaki szklane mogą pełnić rolę praktyczną, jak również czysto dekoracyjną. Żeby uzyskać ciekawy efekt, wybierzmy świecące luksfery led, luksfery kolorowe, ręcznie malowane lub pokryte oryginalnym wzorem (np. chmurki, kropel deszczu).

 

Dowiedz się więcej o aranżacji wnętrz z poradnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/jak-urzadzic-kuchnie-bez-okna-porady-eksperta

[Głosów: 0   Average: 0/5]

By Michał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
30 − 2 =