remont

Remont mieszkania to dla większości osób ogromne wyzwanie i potężne źródło stresu. Zwłaszcza, gdy odbywa się w pomieszczeniach należących do tak zwanego starego budownictwa. Kilkanaście lat temu nie znano tak dobrych rozwiązań związanych z prowadzeniem „w ścianie” linii elektrycznych jak w obecnym czasie. Właściciele posiadający lokale w blokach wybudowanych w tamtym okresie mogą mieć duży problem z przewiertami ścian. W ich skład wchodzą bowiem nie tylko gips czy pustaki, ale także inne, często zaskakujące przedmioty. Zdarza się, iż rozmieszczenie kabli w ścianach nie jest do końca znane. Przewierty mogą stanowić zagrożenie podczas remontów. Wystarczy małe spięcie przewodów aby doprowadzić do pożaru i katastrofalnych skutków. Może dojść również do bezpośredniego porażenia prądem osoby dokonującej przewiertów. Ze względu na te czynniki tak ważne jest, aby do takich zabiegów używać profesjonalnych sprzętów i dobrze orientować się w wykonywaniu swojego zadania. Nieznajomość podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa może obfitować w niemiłe niespodzianki. Najbezpieczniejsze rozwiązanie to zatrudnienie specjalistycznej firmy budowlanej. Wiąże się to niestety z większym wydatkiem niż samodzielnie wykonywana praca. Z drugiej strony ma się pewność, że ryzyko niepowodzenia remontu zmniejsza się niemalże do zera.

Jeżeli nie stać nas na wynajęcie profesjonalistów to można pokusić się o współpracę z tak zwaną „złotą rączką” – człowiekiem obracającym się w tematyce budowlanej i obeznanym z jej zagadnieniami i problemami. Taka osoba inkasuje za swoją pracę mniejsze wynagrodzenie niż profesjonaliści. Niestety rzadko podpisuje się z nią umowę, co często bywa powodem późniejszych rozczarowań. Warto wobec tego pomyśleć o skonstruowaniu choć najprostszej formy pisemnej. Będzie zabezpieczeniem w razie nie sumiennie wykonanego zlecenia i podstawą do roszczeń na linii sądowej. Należy także pamiętać, że „złote rączki” nierzadko są samoukami i częściej niż ich „udokumentowani” koledzy popełniają błędy. Nie dysponują także dobrym i nowoczesnym sprzętem.

W trakcie rozważań na temat wyboru zatrudnienia pomocników przy remoncie należy wziąć to pod uwagę. Wszystko zależy głównie od zasobów finansowych właściciela lokalu, gdyż rynek usług budowlanych jest obecnie przesycony. Liczna konkurencja działa na korzyść klientów powodując obniżenie kosztów i wzrost jakości oferowanych czynności. Mimo tych pozytywów wielu decyduje się na samodzielne prace remontowe, aby wydać minimum. Niektórzy z nich potrafią przygotowywać się do narzuconego zadania miesiącami zdobywając potrzebną wiedzę. Z tym związany jest kolejny powód przemawiający za zatrudnieniem kogoś z zewnątrz -oszczędność czasu. Samemu zainteresowanemu często trudno zabrać się do zobowiązania, które sobie narzucił. Istnieje więc dużo plusów i minusów samodzielnego remontowania.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

By Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
9 − 8 =