Wykonywanie takich prac jak chociażby układanie płytek, wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba nabyć nieco wiedzy w tym zakresie, a najlepiej jest rozpocząć od podstaw. Taką podstawą w tym przypadku, jest przygotowanie podłoża pod okładzinę ceramiczną. Jeśli podłoże jest brudne lub też niestabilne, nawet świeżo położone płytki mogą pękać i uszkadzać się na wiele różnorodnych sposobów. To natomiast generuje dodatkowe koszta, a czasem nawet wymaga ściągnięcie wszystkiego i rozpoczęcie pracy na nowo. Warto zatem nauczyć się, jak przygotować podłoże należycie.

Jak prawidłowo ocenić stan podłoża pod płytki?

Nim przystąpimy w ogóle do układania płytek, na samym początku powinniśmy dobrze ocenić stan podłoża. Przede wszystkim analizie należy poddać stabilność takiego podłoża. Beton oraz tynk powinien być w całości związany, dzięki czemu płytki nie będą później się wybrzuszać czy też pękać. Beton schnąć może kilka miesięcy, a minimum 3 jeśli jest nowy. Ważna jest także nośność tynku, ponieważ płytki nakładane są również na ściany. Warto zatem opukać taką ścianę chociażby przy pomocy trzonka. Jeśli głuche odgłosy pojawiają się w trakcie wykonywania tej czynności, wówczas konieczne może okazać się skucie tynków i położenie ich na nowo. Tynki potrzebują na całkowite wyschnięcie od 4 tygodni w górę.

Warto sprawdzić również równość samej powierzchni. Przy pomocy długiej łatwy można znaleźć nierówności oraz szpary. Jeśli ich wielkość jest większa niż kilka milimetrów, wówczas przed ułożeniem płytek  warto wszystko wyrównać klejem do płytek. Im większe szpary, tym gorzej. Jednak można także załatać je masą naprawczą, specjalnie do tego przeznaczoną.

Przed ułożeniem płytek należy oczywiście oczyścić również podłoże. Nie może znajdować się na nim kurz, żaden smar czy też pozostałości po jakichś starych zaprawach. Trzeba usunąć również tłuste plamy, które wpływają bardzo negatywnie na samą przyczepność płytek. Kurz można usunąć przy pomocy odkurzacza, a jakieś łuszczące się powłoki, podważyć i oddzielić przy pomocy szpachelki. Do usuwania tłustych plam dobrze sprawdza się mydło malarskie. Całą powierzchnię należy później obmyć czystą wodą.

Gruntowanie przed ułożeniem płytek – dlaczego nie można o tym zapominać?

Jeśli chcemy aby płytki bardzo dobrze trzymały się podłoża, to powinno charakteryzować się ono niską chłonnością. Można zatem posłużyć się pewnym testem w celu sprawdzenia, jak jest w przypadku naszego podłoża. Możemy wylać na nie nieco wody i zobaczyć, jak szybko się ona wchłania. Jeśli schnie zbyt szybko, wówczas czas schnięcia kleju także będzie krótki, a to nie służy dobremu położeniu płytek.

Taką chłonność można jednak zmniejszyć jeśli zdecydujemy się na to, aby zagruntować całe podłoże przed ułożeniem płytek. Preparaty gruntujące mają za zadanie ograniczyć szybkie wnikanie wilgoci, ale również wzmocnić strukturę podłoża itp. Takie preparaty są bardzo różnorodne, zwiększają również przyczepność. Sami musimy dokładnie zweryfikować, jaki produkt najlepiej sprawdzi się w naszym domu. Niemniej jednak jeśli zastosujemy grunt, to z pewnością przyczepność kleju będzie lepsza i nasza glazura zyska na swojej trwałości.

Płytki nie chronią nas jednak w 100 % przed wchłanianiem i przenikaniem wilgoci. Choć wydają się powierzchnią nie do przebicia, sytuacja wygląda nieco inaczej. Warto zatem w takich pomieszczeniach jak łazienka, gdzie wilgotność jest o wiele większa, zastosować specjalne preparaty, które zapobiegną takiemu przenikaniu wilgoci do wewnątrz.

Więcej dowiesz się z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/przygotowanie-podloza-przed-ukladaniem-plytek-krok-po-kroku

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
2 × 18 =