odcięcie koloru ścian

Wnętrze w innym kolorze robi wrażenie nowego. Jest inaczej, bardziej świeżo i przyjemnie. Najpierw jednak trzeba je pomalować. Malowanie ścian i sufitu, choć nie jest trudną pracą, może nieco przerażać. Dotyczy to początkujących malarzy. To osoby, które nie mając nic z taką pracą do czynienia, chcą pomalować pokój w swoim mieszkaniu. Rezultat wart jest jednak tego, by podjąć takie wyzwanie. Poniżej najważniejsze porady dla malarza amatora. Dzięki nim uniknie się błędów, które mogłyby utrudnić pracę, a nawet zepsuć efekt.

Porady malarskie – etap przygotowań

Zanim zacznie się malować, jest etap przygotowań. Konieczne jest wyniesienie mebli i pozdejmowanie ozdób ze ścian. Jeśli meble muszą zostać, to powinny znaleźć się na środku i trzeba przykryć je folią. Zabezpieczona musi też zostać podłoga. Ważną pomocą malarza na tym etapie jest taśma malarska. Trzeba nią zabezpieczyć te obszary, które nie mają być zamalowane. Przydaje się np. w sytuacji, jak odciąć kolor ścian od sufitu trzeba. Brzeg taśmy jest granicą, dokąd będzie sięgał kolor. Używa się jej też, by zabezpieczyć listwę przy podłodze. Przygotować trzeba płaszczyzny przeznaczone do malowania. Należy powyciągać gwoździe i śruby oraz uzupełnić ubytki. Sufit i ściany muszą zostać oczyszczone. Trzeba je umyć. Natomiast jeśli wcześniej była na nich farba klejowa czy wapienna, to trzeba ją usunąć. Konieczne może też być zagruntowanie ścian. Jeśli np. ma być jasny kolor na poprzednim ciemnym albo jest na niej świeża warstwa gipsu.

Porady dla malarza – dotyczące malowania

Nawet jak zamierza się użyć wałka do malowania, to pędzel jest potrzebny. Dzięki niemu można będzie pomalować trudniej dostępne miejsca. Do takich celów używa się niewielkiego pędzelka. Jedna z najważniejszych, jeśli chodzi o porady malarskie – sufit najpierw, a ściany później. Tak jak do poprzednich, tak i do tej porady koniecznie trzeba się zastosować. Po pomalowaniu brzegów sufitu maluje się jego całość, używając do tego wałka. Farbę kładzie się pasami, jeden obok drugiego. Do ścian też najpierw używa się niewielkiego pędzelka. Pokrywa się nim ich obrzeża oraz miejsca przy futrynach drzwi i okien. Później używa się wałka. Można nanieść farbę i dużym pędzlem, ale to dotyczy osób, które mają wprawę w takim malowaniu. Praktyczne porady malarskie nie do takiej grupy są kierowane. Początkującym najlepiej będzie użyć wałka. Później trzeba wybrać jedną z technik malowania ścian. Jedną z polecanych jest ta w literę V. Nakłada się farbę zgodnie z kształtem tej litery, a następnie rozprowadza się farbę na boki. Praca może wydawać się trudna, choć taka nie jest. Zajmie jednak trochę czasu, bo i etap przygotowań się jeszcze w to wlicza. Efekt dobrze wykonanej pracy ucieszy i da poczucie zadowolenia z siebie.

Po więcej praktycznych porad na temat malowania warto udać się do poradnika przygotowanego przez ekspertów firmy Magnat: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jak-sprawnie-odciac-kolor-sufitu-od-scian-porady-malarskie

[Głosów: 0   Average: 0/5]

By Michał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 ⁄ 4 =