Pepitka to modny wzór o pradawnym, sięgającym późnej starożytności rodowodzie, rozsławiony przez wiodących dyktatorów mody w latach dwudziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Kojarzona niegdyś przede wszystkim z wzornictwem ubraniowym, pepitka cieszy się również dużą popularnością jako element wystroju wnętrz. Ów interesujący wzór znany powszechnie jako „kurza stopka” bądź „psi ząb”, jest ceniony za interesujący, ogniskujący uwagę wygląd oraz za zdolność do dynamizowania pomieszczenia, w którym się znajduje. Pepitka dobrze odnajdzie się chociażby w stylu retro, nowoczesnym i glamour, w których może pełnić zróżnicowane funkcje:

  • Ściana w pepitkę sprawdzi się dobrze jako dominujący element wystroju – w ascetycznym stylu nowoczesnym pojedyncza ściana pokryta tym wzorem będzie akcentem przyciągającym największą uwagę. Użycie drobnej pepitki wypadnie bardziej klasycznie, z kolei duża pepitka nada pomieszczeniu intrygujący, nieco abstrakcyjny charakter.


  • Pepitka na płytkach może znaleźć zastosowanie jako akcent graficzny w czarno-białych pomieszczeniach nadając tak urządzonej łazience lub kuchni odczucie klasycznej elegancji i komfortu. Płytki w pepitkę można zastosować zarówno jako wzór pokrywający podłogę albo na ścianach.


  • Kanapa lub fotel w pepitkę  to popularny element wystroju, który dzięki walorom estetycznym odnajdzie się w wielu aranżacjach. Bardzo dobrze wypadnie w wypadku kompletu kanapy, fotelu i podnóżka – można liczyć na to, że będzie to elegancki, interesujący i rzucający się w oczy element wystroju.

 

  • Dodatki w pepitkę również są w stanie nadać wnętrzu bardziej dynamiczny charakter, lecz zarazem go nie zdominują – w tym wypadku pepitka odnajdzie się jako wzór obecny na kocach, poduszkach, podkładkach na stół albo nawet na świecznikach.

 

  • Wykorzystanie pepitki jako okleiny meblowej także może być dobrym pomysłem. Taki wzór wypadnie znakomicie na tle szarych lub białych ścian, kreując odmienne wrażenie zależnie od wielkości kurzych stópek.

 

  • Tekstylia w pepitkę nadadzą sypialni inny wymiar, pozwalając wprowadzić ów wzór do najbardziej osobistej części mieszkania. Deseń ten można zastosować chociażby na narzucie, zmieniając tym sposobem charakter sypialni, zaś dla osób, które nie chcą wprowadzać pepitki wprost jako elementu wystroju, możliwe jest zastosowanie jej poprzez zakup pokrytej takim wzorem pościeli.

 

Podsumowanie

Pepitka to intrygujący wzór, który wyraźnie wybija się w pomieszczeniu, w którym został zastosowany. Stosując ów wzór odpowiednio do kontekstu można nadać wnętrzu zupełnie inny charakter, niż miało do tej pory. Biało czarna pepitka jest oczywiście rozwiązaniem najbardziej klasycznym, jednak obecnie zdarza się również stosowanie jej w innych wariantach kolorystycznych. Niezależnie od tego, w jaki konkretnie sposób wykorzystamy ten ponadczasowy, elegancki wzór, będzie to z pewnością akcent zauważalny, rzucający się w oczy i dodający wnętrzu tak zwanego „pazura”.

 

Więcej przeczytasz na  https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/pepitka-we-wnetrzach-jak-wykorzystac-ten-wzor-w-mieszkaniu

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
15 + 5 =