Salon stanowi część nieruchomości, w której najczęściej przebywają domownicy. Z tego powodu dekoratorzy wnętrz zalecają, aby pomieszczenie właściwie oświetlić. W ten sposób poprawiasz nie tylko komfort relaksu z rodziną, ale przede wszystkim zabezpieczasz długoterminowo wzrok.
Techniki dopasowania oświetlenia do nowoczesnego salonu
Na rynku masz standardowo do czynienia z oświetleniem punktowym, z lampami podwieszanymi do sufity lub na ścianę (przykładowe kinkiety do salonu), a także z lampami stojącymi.
Warto zatem zapoznać się z każdym pomysłem, aby podjąć właściwą decyzję o instalacji. W bardzo dużych salonach oświetlenie lampy wiszące należy uzupełnić oświetleniem punktowym, koniecznie w tej samej barwie żarówek. Dzięki temu odczujesz perfekcyjne rozproszenie oświetlenia.
W salonie warto postawić na maksymalne wykorzystanie oświetlenia naturalnego. Duże okna to podstawa dobrego wypoczynku.
Lampy do salonu charakteryzują się współcześnie rozproszonym światłem lub punktowym. Rozproszone oświetlenie obejmuje większą grupę domowników siedzącą, np. na kanapie.
Punktowe oświetlenie natomiast podkreśla precyzyjnie niektóre detale wykończeniowe, np. obrazy, rzeźby, sztukaterię wewnętrzną, itp. Jeżeli stawiasz na lampy stojące, zadbaj o łatwą wymianę żarówek, a także lekkość lampy. Pamiętaj, że lampy stojące zabierają metraż. Z tego powodu nie zaleca się ich absolutnie w niewielkich pomieszczeniach. Lampy stojące to wybór uniwersalny, ponieważ w razie czego zawsze możesz je przenieść do innego wnętrza.
Nie chodzi tylko o lampy, ale też o właściwe żarówki
Poza lampami przeanalizuj również żarówki i jakość ich świecenia. Teraz na rynku znajdziesz głównie żarówki ciepłe lub zimne w kategorii ledowej. Zimne oświetlenie uspokaja, wprowadza w stan relaksu. Natomiast ciepłe pobudza do aktywności, dodaje energii. Żarówki powiąż z wyglądem mebli. Jeżeli masz meble matowe, wtedy nie ma większych problemów. Jeżeli natomiast masz meble błyszczące, wtedy wybieraj oświetlenie zbliżone maksymalnie do naturalnego.