Płyty gipsowo-kartonowe to materiał wykorzystywany podczas wykańczania wnętrz oraz prac remontowych. Podwieszane sufity i ścianki działowe wyglądają efektownie i tworzą idealnie równą powierzchnię pod tapety lub powłoki malarskie. Żeby stworzone konstrukcje były solidne i trwałe, trzeba jednak zwrócić uwagę na prawidłowość wykonywanych połączeń.

Prawidłowa kolejność wykonywanych prac

Sposób łączenia sufitu podwieszanego ze ścianką działową to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Wiele osób zajmujących się montażem płyt gipsowo-kartonowych ma problem z ustaleniem prawidłowej kolejności prac. Zaleca się, by najpierw stawiać ścianę, a dopiero potem mocować do niej powieszany sufit. Montaż ścianki działowej do sufitu podwieszanego nie jest poprawny. Konstrukcja powstała w ten sposób może być niestabilna i mieć gorsze parametry izolacyjne. W celu osiągnięcia odpowiedniej izolacji akustycznej pomiędzy pomieszczeniami zaleca się wybudowanie ścianki działowej z płyty gipsowo-kartonowej i jej połączenie ze stropem. Dopiero po wykonaniu tych czynności można przystąpić do budowy podwieszanego sufitu. Co jednak w sytuacji, gdy prace remontowe przeprowadzane są w pomieszczeniu, w którym sufit podwieszany już istnieje, a inwestor pragnie dobudować gipsowo-kartonową ściankę działową? W takim przypadku zaleca się rozmontowanie części istniejącej konstrukcji i wstawienie pionowej zabudowy. Dopiero po wykonaniu tych czynności można połączyć ze sobą całość. Chociaż działanie to jest dosyć pracochłonne, daje najlepsze efekty.

Sposób montażu i wykończenia

Ścianka działowa do sufitu podwieszanego mocowana jest przy pomocy blachowkrętów. Do prawidłowego wykonania połączenia niezbędne jest również użycie profili nośnych i przyściennych. Prace montażowe rozpoczyna się od zamocowania do ścianek działowych profili przyściennych, na których osadzony zostanie podwieszany sufit. Kolejnym krokiem jest stworzenie konstrukcji nośnej. Konstrukcja ta łączy się zarówno ze stropem, jak i profilami przyściennymi. Łączenie płyt gk sufit ściana odbywa się za pomocą blachowkrętów. Należy pamiętać, że gips to materiał, który działa destrukcyjnie na stal, przyspieszając jej korozję. Dlatego podczas stawiania konstrukcji z regipsów konieczne jest użycie blachowkrętów fosfatowanych, których charakterystyczną cechą jest ciemnoszary lub czarny kolor. Fosfatowanie to chemiczny proces, w wyniku którego na metalowych elementach wytwarzana jest powłoka chroniąca przed korozją. Prace wykończeniowe polegają na odpowiednim wypełnieniu wszelkich szczelin za pomocą masy szpachlowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca łączenia się sufitu oraz ściany, które są najbardziej narażone na pęknięcia. Zaleca się korzystanie z mas szpachlowych zawierających włókna celulozowe i różnego rodzaju tworzywa sztuczne wzmacniające całą konstrukcję. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie specjalnych taśm wzmacniających. Do wykańczania krawędzi świetnie nadaje się również akryl, którego zaletą jest duża elastyczność oraz łatwość aplikacji.

 

Przeczytaj więcej z poradniku na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/laczenie-sufitu-podwieszanego-ze-scianka-dzialowa-z-plyt-gk-instrukcja

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
22 + 3 =