Ogrodzenie przyciąga uwagę w pierwszej kolejności. Reprezentuje więc całą posesję. Powinno pasować doskonale do bryły budynku i być utrzymane w podobnym stylu. W innym przypadku mogłoby zaburzyć całą kompozycję. Dopasowanie koloru ogrodzenia do otoczenia domu jest jednak łatwiejsze, niż się wydaje. Powiedzie się doskonale, jeśli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jest kilka sposobów na dobranie koloru ogrodzenia. Kluczową sprawą jest, by nawiązywało ono do jednego z elementów budowli. Dzięki temu wygląd całej posesji będzie harmonijny.

Kolor ogrodzenia a kolor dachu

Pierwszą, najczęściej wykorzystywaną opcją jest wykończenie dachu i ogrodzenia tym samym kolorem. Dobrze, gdy tym odcieniem pomalowane są także balustrady czy barierki na balkonie i schodach oraz inne metalowe elementy. Dzięki widocznemu nawiązaniu ogrodzenie będzie pasować do domu.
Uważaj jednak sięgając po ciemne kolory. Grafitowe, amarantowe czy czarne odcienie sprawdzą się w ogrodzeniach przęsłowych. Ciemne, betonowe mury przytłoczyłyby wygląd całej posiadłości, tworząc efekt zamknięcia i nieprzystępności.

Kolor ogrodzenia a kolor elewacji

Wybierając ogrodzenie betonowe, postaw na jaśniejsze kolory. Biel, beż i szarości często zdobią elewację. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w wykończeniu ogrodzenia nawiązać właśnie do ścian budynku. Pamiętaj, żeby odcienie były utrzymane w tej samej tonacji, ciepłej lub chłodniejszej. Niezbyt dobrą opcją jest zestawienie szarej bryły z beżowym ogrodzeniem – to nie miejsce na tego typu kontrasty.

Do koloru elewacji możesz także nawiązać barwą słupków i podmurówki. Bardzo dobrze wyglądać będą pastele oraz melanże bazujące na różnych kolorach. W ten sposób możesz urozmaicić paletę kolorów i znaleźć punkt wspólny z praktycznie każdą barwą.

Kolor ogrodzenia a elementy wykończeniowe

To jednak nie wszystko. Ogrodzenie może być zainspirowane także elementami takimi jak kolor stolarki okiennej, materiały dekoracyjne czy detale architektoniczne. Kolor stolarki okiennej może przebrzmiewać w drewnianych płotach z przęseł, a detale architektoniczne ozdobią szczyt palisady na przykład ozdobnymi łukami czy motywami.
Ciekawą opcją jest wykorzystanie tych samych materiałów do budowy ogrodzenia i wykończenia elewacji. W ten sposób cegła, którą ozdobimy wejście do domu, zagości na słupkach ogrodzeniowych. Jeśli nasza elewacja jest prosta i nie ma na niej elementów z kamienia, cegły czy drewna, możemy także wykorzystać materiały użyte do budowy ścieżek. Granit i piaskowiec w tym samym odcieniu wyglądać będą świetnie zarówno w formie podjazdu, jak i słupów ogrodzeniowych.

Kolor ogrodzenia dopasowany do otoczenia

Warto wspomnieć, że różne możliwości dopasowania płotu do budowli nie wykluczają się wzajemnie. Dlatego w drodze do jak największej spójności można wybrać słupki w kolorze elewacji, a przęsła w kolorze dachu.

Otoczenie to jednak nie tylko nasz własny dom. Ogrodzenie powinno wpasowywać się w styl architektoniczny okolicy. Unikajmy chaosu i, jeśli wokół jest już wiele kontrastów, zdecydujmy się na ujednolicenie formy z okolicznymi parkanami. Dostosujmy także kolor i styl naszego ogrodzenia do miejsca – na nowoczesnym osiedlu klasyczne, romantyczne ogrodzenie może wprowadzać zgrzyt oraz na odwrót.

 

Dowiedz się więcej o inspiracjach kolorów ogrodzenia z poradnika na https://www.rafil.pl/kolor-ogrodzenia-a-otoczenie-domu-o-czym-pamietac-wybierajac-kolor/

[Głosów: 0   Average: 0/5]

By Michał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
14 − 4 =