Wierzę w to, że nawet najpiękniej wykończone mieszkanie może wyglądać paskudnie, jeśli nie dobierze się odpowiedniego oświetlenia. Jeśli światło rykoszetuje, gdzie popadnie i w efekcie spłaszcza meble oraz kolory, przebywanie w takim pomieszczeniu może przyprawić nas o nerwicę. Zwłaszcza, jeśli wydaliśmy spore pieniądze na remont.

Na szczęście można poprawić całą sytuację poprzez modelowanie światłem niedoskonałości. Lampy sufitowe, kinkiety czy też lampy stojące ze zmrokownikiem pozwolą nam na kontrolowanie, w jaki sposób światło będzie rozpraszało się po pomieszczeniu.

Rodzaje lamp do pomieszczeń

Nie każda lampa sufitowa nadaje się do każdego pomieszczenia.

Nie mówimy tutaj o estetyce, ponieważ to zawsze pozostanie kwestią indywidualnych gustów. Chodzi przede wszystkim do dobór rozwiązania dostarczającego światła adekwatnego do naszych potrzeb.

Na przykład, jeśli planujemy w naszym pokoju gościnnym przede wszystkim spędzać wieczory przed telewizorem albo czytać książki, w takim momencie instalowanie baterii lamp sufitowych będzie stratą pieniędzy. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie jednej, może dwóch lamp stojących mających na celu dostarczenie światła do spokojnego poruszania się oraz uczucia miękkości, a zarazem ograniczenie w ten sposób kosztów prądu.

Natomiast jeśli będziesz przyjmował gości, rozwiązanie w postaci lampy sufitowej albo żyrandola pozwoli na uzyskanie mocnego i szeroko rozproszonego światła w całym pomieszczeniu.

Dzięki temu nikt nie będzie miał uczucia, że wieczór spędza w mroku w celu ukrycia przez gospodarza, co naprawdę jedzą goście.

Zupełnie inną historią są lampy stosowane w kuchniach oraz łazienkach. Kiedyś były to żyrandole albo lampy fosforowe, lecz obecnie rozwój halogenówek pozwala na stosowanie ich w całym pomieszczeniu. Są one odporne na wilgoć i dają mocne światło. Jednak ich największą zaletą jest niewielki rozmiar pozwalający na wbudowanie ich w sufit podwieszany.

Jakich lamp nie kupować?

Przede wszystkim nie wybieraj szklanych lamp nisko zawieszonych do pomieszczeń, w których panuje duży ruch. Jeśli ktoś przypadkiem zahaczy o lampę rękawem, nie dość, że skaleczy się, to jeszcze zniszczy drogi klosz.

Również nie ma sensu kupować nawet najpiękniejszych żyrandoli, jeśli reszta pomieszczenia będzie estetycznie&nbsp

[Głosów: 0   Average: 0/5]

By Andrzej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
12 − 6 =