Plamy, zacieki i pleśń

Plamy czy zacieki to dosyć częsty problem, z którym wielu z nas nie wie jak walczyć. Bardzo często, gdy tylko zobaczymy nieestetyczną zmianę na powierzchni ściany, zamalowujemy ją. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Kolejna warstwa farby może nie przykryć plamy czy zacieku. Co w takim razie robić?

Poznaj przyczynę

Plama plamie nierówna. Plamy powstają z różnych przyczyn i różnią się od siebie kolorem. Żółtobrązowe, rdzawe ślady często są skutkiem awarii wodnej lub kanalizacyjnej. Często pojawiają się również jako następstwo źle wykonanych konstrukcji takich jak taras, dach czy balkon. Szare zmiany z ciemniejszymi plamami zazwyczaj występują we wnętrzach ogrzewanych piecami lub kominkiem, mogą też być wynikiem palenia papierosów w pomieszczeniu.

Brudnoszare plamy z widocznymi skupiskami grzyba pleśniowego powstają na zawilgoconych ścianach lub w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgotność. Jest to spowodowane słabą wentylacją lub zbyt szczelnymi oknami. Biały lub żółtawy porowaty nalot to wykwity solne, które wytrącają się z materiałów budowlanych.

Zamalowywanie plam na ścianie

Pod nową warstwą farby można ukryć jedynie niewielkie plamy. Do malowania takich ścian eksperci polecają grunty i farby akrylowe. Na niewielkie ślady po oleju lub dziecięcych rysunkach można położyć również farby lateksowe lub takie o podwójnej sile krycia. Jeśli powierzchnia nie nadaje się do malowania, tzn. farba łuszczy się lub odpada, należy ją usunąć.

Farby klejowe usuwa się mocząc ścianę wodą, a następnie zeskrobując powierzchnię zaokrągloną szpachelką. Do usuwania powłok emulsyjnych wystarczy szorstka gąbka i ciepła woda z detergentem.

Usuwanie plam

Czasami oporną plamę należy po prostu zeskrobać. Na żółte plamy po zaciekach można nałożyć szpachlę akrylową. Inne sposoby to przecieranie szmatką zamoczoną w amoniaku, stosowanie roztworu mleka wapiennego i spirytusu. Więcej fachowych sposobów na usuwanie plam, znajdziecie w poradniku Śnieżki: Plamy i zacieki – jak walczyć z wilgocią i zabrudzeniami na ścianie?

[Głosów: 1   Average: 5/5]

By Michał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
20 × 23 =