Przy planowaniu i realizowaniu remontów często nie skupiamy się na odpowiednim dobrze akcesoriów do malowania. A to właśnie od nich zależy sukces dobrze położonej farby czy lakieru. W tym artykule dowiesz się, czego użyć, by dokładnie pomalować ściany Twoich pomieszczeń. Poznasz także, jakie techniki malarskie będą odpowiednie do Twoich remontowych planów.
Pędzel – zalety
- dokładnie dociera do małych powierzchni i zakamarków
- idealny do malowania wokół włączników świateł, gniazdek lub kaloryferów
- sprawdzi się do poprawek niedociągnięć po malowaniu wałkiem
- można nimi malować wzory i ornamenty
Pędzel – wady
- malowanie pędzlem jest bardziej czasochłonne
- może zostawiać nieestetyczne ślady lub smugi
- wykonany ze słabego, naturalnego włosia, może je gubić na malowanej powierzchni
- aby dobrze wykorzystać potencjał pędzla, trzeba kupić kilka różnych modeli
Wałek – zalety
- idealnie nadaje się do malowania dużych powierzchni, dzięki niemu robi się to dość szybko
- dzięki niemu farbę zużywa się w wydajny sposób
- równomiernie pokrywa farbą malowaną powierzchnię
- użyty właściwie nie pozostawia smug
- jest wygodny w użyciu
- przy użyciu teleskopowej rączki można nim pomalować sufit bez potrzeby używania drabiny
Wałek – wady
- nie da się nim malować w zakamarkach i miejscach trudno dostępnych
- trudno ocenić, jaka jest grubość warstwy farby, którą nałożyliśmy
Jak wynika z naszej tabeli, malowanie wałkiem ma więcej zalet. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie rezygnować z malowania pędzlem. Przy malowaniu ścian sprawdzi się tzw. technika mieszana, czyli malowanie trudno dostępnych miejsc pędzlem, a dużych powierzchni wałkiem.
Włosie naturalne lub syntetyczne – które ułatwi nam pracę?
Zwróć uwagę na to z czego wykonany jest pędzel lub wałek. W zależności od wykończenia naturalnego lub syntetycznego tych narzędzi, mają one inne przeznaczenie. Do farb wodorozcieńczalnych najlepiej sprawdzą się pędzle o syntetycznym włosiu, ponieważ nie wchłaniają one wody. Z kolei włosie naturalne dobrze sprawdzi się do nakładania lakierów czy farb olejnych.
Pokrycie wałków również występuje w dwóch opcjach – naturalnym i sztucznym. Pokrycie naturalne wykonane jest na przykład z weluru lub wełny. Sprawia to, że tego rodzaju wałki są droższe, ale nadają się do malowania bardzo gładkich powierzchni. Z kolei pokrycie sztuczne, wykonane z mikrofazy, będzie dobre do malowania farbami wodorozcieńczalnymi.
Dobra rada: Czy wiesz, że istnieją wałki przeznaczone do odcinania farby w narożnikach? Taki wałek pozwala na nałożenie równego pasa farby bez użycia taśmy malarskiej. To duża oszczędność czasu i nieporównywalna wygoda!
Pamiętaj! Farby kolorowe trudno jest domyć z narzędzi malarskich. Dlatego, jeżeli wiesz, że w przyszłości czekają Cię kolejne remonty, przeznacz co najmniej jeden wałek i jeden pędzel do malowania tylko na biało.
Zaczerpnij więcej ekscytujących inspiracji na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/malowanie-farba-lateksowa-porady-eksperta