Obecnie sufity podwieszane są bardzo modne i popularne. Wiele osób zastanawia się nad skorzystaniem z takiego rozwiązania w swoim domu lub też mieszkaniu. Dlaczego? Ponieważ niesie to za sobą wiele korzyści, między innymi w kwestii zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Jednak wykonanie sufitu podwieszanego na drewnianym stropie nie jest czymś często spotykanym i zdecydowanie trudniejszym do wykonania. Możemy zatem pokusić się o zlecenie wykonania tego zadania profesjonaliście chociażby przy odrobinie zaangażowania, z pewnością samodzielnie również uda nam się osiągnąć dobre efekty.

Jakie są zalety sufitów podwieszanych?

Czy zainwestowanie w sufit podwieszany ma sens? Oczywiście z punktu widzenia wielu osób jak najbardziej tak. Musimy jednak dokładnie sprecyzować sobie, czego oczekujemy od tego typu rozwiązania i dlaczego chcemy posiadać je w swoim własnym domu. Pierwszą i najważniejszą zaletą, zazwyczaj jest po prostu zmniejszenie kubatury mieszkania. W niektórych miejscach mieszkania oraz pomieszczenia są bardzo wysokie, dlatego też potrzeba dużo więcej ogrzewania, aby każdemu było ciepło. Warto zatem pomyśleć o tym, aby nieco opuścić sufit, stosując właśnie opcję sufitu podwieszanego. Wówczas pomieszczenie się zmniejszy, a i rachunki staną się znacznie mniejsze.

Przy pomocy sufitu podwieszanego jesteśmy również w stanie ukryć różnego rodzaju instalacje elektryczne, które być może nie mają estetycznego wyglądu. Wiele osób na sufitach podwieszanych stara się również umieścić jakieś nietypowe oświetlenie, choć najczęściej są to po prostu LEDy.

Wykonanie sufitu podwieszanego zazwyczaj opiera się na stropach betonowych i murowanych, dlatego te drewniane mogą okazać się dla nas szczególnych wyzwaniem. Na samym początku powinniśmy zweryfikować stabilność takiego stropu, szukając belek nośnych, nawet jeśli są one gdzieś ukryte. Ponadto warto pomyśleć również o zamontowaniu takiego sufitu na deskach, którymi strop czasem jest przykryty. Musimy wcześniej jednak dobrze ocenić, czy korzystając z takich opcji, uzyskamy stabilność sufitu i cała konstrukcja dobrze będzie się trzymała.

Przeczytaj więcej o sufitach podwieszanych na drewnianym stopie w artykule: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/sufit-podwieszany-na-stropie-drewnianym-pomysly-i-inspiracje

W jaki sposób wykonuje się sufit podwieszany?

W przypadku sufitu podwieszanego na drewnianym stropie, swoją pracę należy rozpocząć od wyznaczenie poziomu sufitu. Cały ten poziom, musi również być zaznaczony na ścianach. Później natomiast mocuje się profile przyścienne kołkami w wyznaczonych miejscach, zachowując rozstaw na poziomie 60 cm. Wyznacza się również linię profili głównych, gdzie mają być one zamontowane. Do tego dobrze jest wykorzystać bardziej profesjonalne sprzęty.

Same profile główne, muszą opierać się na profilach przyściennych. Montuje się je prętami stalowymi i następnie w ten sam sposób przymocowuje profile nośne. Wsuwa się je do profili przyściennych, przykręca do głównych i wszystko łączy ze sobą.

Profile sufitowe są montowane w następnej kolejności. Muszą być dobrze przycięte, odpowiednio ułożone i zamocowane na wkręty. Między płytami po wszystkim powstaną spoiny, które powinno się wypełnić masą szpachlową, uzyskując gładkość powierzchni. Na taką powierzchnię z kolei nakłada się gładź gipsową lub też tynk gipsowy, a całość można wykończyć po prostu za pomocą wybranej farby.

Czy zatem trudno jest wykonać samodzielnie sufit podwieszany na drewnianym stropie? Na pewno jest to dość wymagające zadanie i nie każdy będzie miał tyle czasu, aby się go podjąć. Niemniej jednak im więcej tego typu prac będziemy realizować we własnym zakresie, tym więcej uda nam się zaoszczędzić.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
14 × 3 =