Płyty gipsowo-kartonowe to niezmiennie praktyczny, niedrogi i estetyczny materiał. Dlatego w pomieszczeniach tworzone są z nich różne konstrukcje. Ze względu na szeroką gamę opcji prezentowanych wykończeń zaprojektowanie wnętrza w dowolnym stylu nie stanowi dużej trudności. Sufit podwieszany z płyt gk składa się z ramy kratowej przymocowanej do sufitu za pomocą odpowiednich elementów łączących. Konstrukcja ramy i jej mocowanie powinny stanowić sztywną, nieodkształcalną podstawę. Zainstalowanie sufitu wykonanego z płyt kartonowo-gipsowych jest czasem najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Na tle stale pojawiających się pęknięć i kruszącego się tynku w starych domach, jest to często jedyna opcja.

Przygotowania do wykonania sufitu podwieszanego z płyt gipsowych

Materiałem wykończeniowym jest ogromny arkusz, którego szerokość wynosi 1,2 m, długość wynosi 2-4 m, a grubość wynosi od 6,5 do 15 mm. Wypełniacz gipsowy sklejony jest kartonem o wysokiej wytrzymałości. Zewnętrzna strona arkusza podczas procesu produkcyjnego jest impregnowana specjalnymi barwnikami, których kolor wskazuje obszar zastosowania.

Oczywiście do wykonania sufitu podwieszanego nadaje się standardowa płyta gipsowo-kartonowa. Najłatwiej jest przeprowadzić prace budowlane i naprawcze, pracując z małymi powierzchniami płyt gipsowo-kartonowych (1,2 x 2,5 m) lub nawet z małym formatem formatu 0,6 x 1,5 m., Jeśli mają być użyte duże arkusze, to trzeba będzie wzmocnić podwieszaną konstrukcję sufitu gipsowo-kartonowego i użyć wysokiej jakości profilu metalowego. Podczas wykonywania takich prac w pomieszczeniach o dużej wilgotności (łazienka, toaleta, kuchnia, loggia) zaleca się stosowanie odpornych na wilgoć płyt kartonowo gipsowych pomalowanych na zielono lub niebiesko, a we wszystkich innych przypadkach są szare.

Sufit podwieszany z płyt gipsowych – najważniejsze kroki

Konieczne jest oczyszczenie powierzchni roboczej z pleśni, naprawienie wszystkich pęknięć i szczelin w betonie za pomocą szpachli i zaizolowanie połączeń ścian i sufitu za pomocą szczeliwa. Przed wykonaniem sufitu podwieszanego z płyt gk należy oznaczyć sufit zgodnie z rysunkiem. Najwygodniej będzie zacząć oznaczać powierzchnię od środka pokoju, stopniowo przesuwając się do ścian. Znakowanie odbywa się za pomocą kwadratów 0,5 m. Takie podejście pozwoli uniknąć pojawienia się nadmiernej odległości. Wynikiem znaczników będzie sufit pokryty idealnymi kwadratami.

Jeśli ktoś planuje zainstalować sufit ze zgięciami, trzeba zrobić szablon ze sklejki lub tektury i oznaczyć oryginalny sufit zgodnie z tymi próbkami. Tam, gdzie planowane jest nawiązywanie łączności, należy robić notatki dotyczące wykonania ukrytych luków w tych miejscach, aby uzyskać dostęp do tych obszarów. Poziom należy odnotować na całym obwodzie przyszłego projektu. Należy również zachować niezbędną szczelinę: minimalna odległość od powłoki do betonowej podstawy nie powinna być mniejsza niż 5 cm. Jeśli planuje się zainstalować dodatkowe oświetlenie, szczelina wzrasta do 7 cm. Większe elementy konstrukcyjne lub komunikacja wymagają odległości sufitu 15 cm lub większej.

Montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowych

Przed zainstalowaniem profili metalowych wszystkie rury lub przewody przechodzące przez sufit należy przymocować, aby nie przeszkadzały. Jeśli położona jest warstwa izolacji, należy dokładnie sprawdzić izolację drutów lub umieścić je w falistych wężach. Następnie trzeba stopniowo mocować profile na suficie zgodnie z wcześniej stosowanymi oznaczeniami. Konieczne jest uważne monitorowanie niezawodności elementów złącznych: profile nie powinny się zwieszać.

Do podnoszenia całych arkuszy zaleca się zakup specjalnego urządzenia. Najlepiej jest pracować przy budowie sufitu podwieszanego z drugą osobą. Można również zbudować drewniane rusztowanie pod sufitem, co pozwoli na podniesienie arkuszy do wysokości sufitu. Po podniesieniu arkuszy należy je zabezpieczyć wkrętami samogwintującymi w odstępach, co 20 cm, a pomiędzy krawędziami arkusza pozostawić szew o szerokości 2-3 mm.

Przed instalacją płytę gipsowo-kartonową należy przechowywać w pomieszczeniu, przez co najmniej kilka dni w pozycji ściśle poziomej, następnie trzeba usunąć fazki z powierzchni narożnych. Po zakończeniu mocowania arkuszy płyt kartonowo-gipsowych konieczne jest nałożenie na szwy podkładu i poczekanie, aż całkowicie wyschnie. Następnie trzeba zakryć wszystkie szwy i śruby za pomocą szczególnie mocnej szpachli. Po zestaleniu warstwy szpachli powierzchnię obrabia się papierem ściernym.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 × 22 =