Nawet minimalne zaniedbanie podczas łączenia płyt gipsowo – kartonowych będzie skutkowało widocznymi i nieestetycznymi pęknięciami na ścianie lub suficie. W konsekwencji czekać nas będzie naprawa ściany, co jest nie tylko zaangażowaniem w roboczo godziny i nierzadko fachowca w dziedzinie, ale również niedogodnościami w funkcjonowaniu domu czy mieszkania. Dlatego ważne jest, aby tego rodzaju łączenie wykonać właściwie i przy użyciu odpowiednich do tego celu materiałów.
Dlaczego łączenia są tak newralgiczne?
Jeśli zapytać o to fachowca, odpowie po prostu, że budynki „pracują”. Dochodzi do osadzania się ich w gruncie oraz schnięcia materiałów, z których zostały wykonane. W rezultacie ich objętość nieustannie ulega niezauważalnym dla oka zmianom, czego w konsekwencji, przy nieodpowiednio wykonaniach łączenia na stykach materiałów, czyli na spojeniach, zaczynają powstawać pęknięcia.
Jak właściwie wykonać łączenia płyt gipsowo kartonowych
Przede wszystkim należy użyć do tego celu nie tylko samej zaprawy gipsowej, czy zwykłej szpachli, ale również dodatkowego wzmocnienia dla gipsu. Wyjątkiem mogą być specjalne elastyczne masy, dedykowane dla spoinowania płyt gipsowo kartonowych, ale doświadczenie mówi, że wzmocnienie gipsu dodatkowym materiałem i w tym wypadku nie zaszkodzi.
Materiały wzmacniające gips na spoinach
W warunkach domowych często spotykanym wzmocnieniem jest zwykły papier. Na spoinę nakładany jest gips, po czym naklejane są na to kawałki papieru, nawet gazet. Nie jest to dobry sposób, chociaż nierzadko zdaje egzamin, szczególnie w starych budynkach mocno już osadzonych w gruncie. Tymczasem dobrze jest zastosować materiały specjalistyczne, tym bardziej że nie są one drogie. Czym zatem, oprócz masy spoinującej łączyć płyty gipsowe?
Siatka samoprzylepna
Wykonana jest z włókna szklanego i powleczona jednostronnie klejem, ale odradza się takie jej użycie, gdyż miejsce spoiny powinno być przedtem wypełnione i masą gipsową, a siatka w tej masie powinna być zatopiona, a nie tylko nią przykryta. Jest to materiał łatwy w obróbce i montażu, a ponadto nadaje się do łączenia w narożach. Jest również tani.
Flizelina
Wykonana z drobnej włókniny nie nadaje się na narożach. Ponadto wymaga wprawy przy nakładaniu masy, gdyż można ją łatwo uszkodzić szpachelką. Jest jednakże tania i najbardziej wytrzymała ze wszystkich materiałów, gdy dojdzie do przeciążeń. Spoiny z flizeliną pękają najrzadziej i praktycznie tylko w ekstremalnych warunkach (n.p. upadnięcie na ścianę).
Taśma papierowa
Nieco droższa od wymienionych powyżej, wykonana z mocnego papieru zaopatrzonego ponadto w otworki wentylacyjne. Wymaga wprawy przy pracy, ale nadaje się na wszystkie spojenia.
Właściwe użycie
W każdej pracy z użyciem tych trzech materiałów wzmacniających najpierw wypełniamy spoinę masą szpachlową oraz robimy podkład z nieco rzadszej masy, w celu zatopienia w niej siatki, flizeliny lub taśmy. Następnie ponownie nakładamy na to masę i wygładzamy starannie pacą. W żadnym wypadku nie przystępujemy do natychmiastowego gruntowania płyt pod gładź gipsowa, spoina musi wyschnąć. Więcej informacji znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/tasma-laczeniowa-papierowa-czy-fizelina-czym-laczyc-plyty-gk