Jak jasno pokazują statystyki, ok. 17 % wszystkich wypadków w Polsce zdarza się w naszych domach. Przyczyn jest wiele, ale jedną z istotniejszych jest… podłoga. Ten pozornie prozaiczny element, o ile nie zadbamy o prawidłowe jego wykończenie, może być faktycznie niebezpieczny, szczególnie dla osób starszych i dzieci. Wśród rozlicznych parametrów, jakie powinna spełniać posadzka, jest między innymi antypoślizgowość.
Wykładziny antypoślizgowe – ogólna charakterystyka
Wykładziny antypoślizgowe to takie, które posiadają parametr antypoślizgowości w granicach od R10 do 12. Stosuje się je przede wszystkim w pomieszczeniach, gdzie podłoga często narażona jest na kontakt z płynami, w tym w ciągach komunikacyjnych, galeriach lub szpitalach. Świetnie sprawdzają się również na klatkach schodowych, w łazienkach, a także w kuchniach. Wykładziny antypoślizgowe posiadają na swojej powierzchni mikroskopijne wypustki lub wtopione cząsteczki kwarcu czy korundu, co minimalizuje ryzyko upadku. Co więcej, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii produkcji oraz wysokiej klasy materiałów, zachowują swoje właściwości przez cały okres eksploatacji. Wytwórcy biorą też pod uwagę, że tego typu nawierzchnie często są wykorzystywane na salach operacyjnych czy w laboratoriach, czyli miejscach, gdzie kluczowa jest higiena. W związku z tym większość dostępnych na rynku modeli jest odporna na działanie środków chemicznych, w tym dezynfekujących i bakteriostatycznych. Wreszcie, wykładziny o charakterze antypoślizgowym są szalenie odporne na uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia, ścieranie oraz duże obciążenia. Cechy te gwarantują im dużą żywotność i ograniczają konieczność dokonywania częstych wymian i napraw.
Wykładziny antypoślizgowe – design i wzornictwo
Wykładziny antypoślizgowe mogą się często kojarzyć z mało gustownymi podłogami w halach przemysłowych czy innych podobnych miejscach. Warto jednak podkreślić, że obecnie ich wzornictwo oraz paleta kolorystyczna jest niemal nieograniczona. Dzięki temu z powodzeniem mogą być stosowane w miejscach bardziej reprezentacyjnych, takich jak placówki zdrowia, w których pierwsze wrażenie często jest kluczowe i decyduje o pozyskaniu nowego klienta. Co jednak niemniej istotne, wykładziny antypoślizgowe nierzadko trafiają również do domów prywatnych. Zainstalowane pod prysznicem, w kuchniach czy w toaletach znacznie zwiększają bezpieczeństwo użytkowania tych pomieszczeń, a przy tym, odpowiednio dobrane, pomagają stworzyć spójną, reprezentacyjną i trwałą aranżację.